ANINDA TEKLİF AL

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...

 • 0 (212) 631-0066

  Yangın Sigortası

  Yazı Boyutu

  Firmalar veya şahısların konut ya da iş yeri güvenliğinde tercih ettikleri sigorta türlerinin başında yangın sigortası yer almaktadır. Konut veya iş yerlerinin yangın riskine karşı güvence altına alınmasını sağlayan bu sigorta türünde, hasar anında maddi zararların karşılanması temel amaçtır. Kar Grup Sigorta firmamızla, yangın riskine karşı konut veya iş yeri sigortanızı yaptırarak olası risklere karşı şimdi önleminizi alabilirsiniz.

  Yangın Sigortası Tanımı Nedir?

  Yangın sigortasının genel tanımını ele aldığımız zaman, ticari veya özel amaçlarla kullanılan her türdeki bina veya yerleşim alanının, kendiliğinden oluşan yangın, infilak veya yıldırım gibi fiziki hasarlarını karşılayan teminat sigortası olduğu tanımına ulaşıyoruz. Yangın sigortasının teminatları yangın, infilak veya yıldırım gibi kaynaklar ile oluşan hararet, duman veya buhar gibi olası tehlikeleri de içermektedir. Ayrıca bir yangın sigortası, oluşan hasarın azaltılması amacıyla su ya da başka bir kimyevi maddeyle yapılan müdahaleler sonucunda oluşabilecek olası fiziki hasarları da kapsamaktadır.

  Yangın sigortasının kapsamlarında dikkate alınması gereken en önemli nokta, bina değeri teriminin sigortalı mülkün yeniden inşası durumunda oluşabilecek maliyetleri içerdiğidir. Yani bina değeri terimiyle kastedilen maliyetler kapsamına, arsa değeri ve binanın yer aldığı bölgeye göre değeri de dahil edilmektedir.

  Buna göre yapı tipi ve inşaat malzemelerinin kalitesi de yangın sigortası konusunda yapılan hesap maliyetlerine dahildir. Ancak bu hesaplamaların yaklaşık olarak gerçekleştirdiğini, bu tip hasarlarla karşılaşıldığı zaman kapsamlı bir hesaplama yapılacağının altını çizmemiz gerekiyor.

  Yangın sigortasının tazmin bedelleri çok yüksek rakamları görmediği sürece, sigorta şirketleri konut veya iş yerlerinde teftiş yapmayı gereksiz görmektedirler. Bu yüzden sigortadan yararlanma aşamasında, gösterilen mülk zarar resimleri ile talep edilen sigorta bedeli rakamı göz önünde bulundurulmaktadır.

  Ancak yangın sigortası kapsamındaki hasarlarda çalınan ya da yağmalanan mallar bulunuyorsa, bu durumda sigorta şirketlerinin eksperleri malın faturasını temin etmek gibi yolları izlemektedirler. Eksper raporlarının tazminat tutarının hesaplanması konusunda herhangi bir bağlayıcılığı bulunmadığı, yalnızca yol gösterici olarak göz önünde bulundurulduğu da dikkate alınmalıdır.

  Yangın sigortası savaş, ihtilal, ayaklanma, iç savaş gibi durumların getirisi olan belirli zararların karşılanması için kullanılamamaktadır. Bu nedenle bu durumların ve bu durumların getirisi olan zararlar yangın sigortalarının teminatları içerisinde yer almaz.

  Yangın Sigortası Zorunlu mu?

  Yangın sigortası, bütün sigorta firmalarının poliçelerinde yer almakta olan ortak bir teminat konusudur. Buna göre bazı ek teminatların alınabilmesi açısından yangın sigortası bu poliçeler kapsamında zorunlu bir sigortalama işlemi olarak yer almaktadır. Sigorta firmaları, sigortanın kapsamında yer alan bütün teminatları tek bir poliçe altında güvence altına almakta ve meydana gelebilecek olası zararların karşılanmasını sağlamaktadırlar.

  Ülkemizde pek çok kişinin trafik ve kasko sigortasının, risk faktörü grubunda daha öncelikli geldiğini düşünmesinden ötürü yangın sigortası yaptıran kişi sayısı oldukça azdır. Ancak iş yeri veya konutlarda karşılaşılan en büyük risk faktörü yangındır ve yangın sigortası yaptırılmadığı zaman, karşılaşılan hasarlarda sigorta desteği almak imkansız hale gelmektedir.

  Araçlarda karşılaşılan zararların büyük bir kısmı, araç sahipleri tarafından ödenebilecek masrafları içermektedir. Ancak bir konut veya iş yerinde yangın çıkması durumunda, karşılanacak masraflar yüz binlerce TL tutarında olabiliyor. Bu yüzden yangın sigortası yaptırmanın, en az trafik sigortası veya kasko sahibi olmak kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz.

  Sigortalı mülkün mülkiyetinin değişmesi durumunda, yapılan sigorta poliçesinin tüm hak ve borçlarının yeni hak sahibine intikal edilmesi sigorta şirketlerince sağlanmaktadır. Ancak bu intikal durumlarında, 15 günlük bir bildirim sürecinin bulunduğunun da altını çizmek gerekiyor. Aksi taktirde sigorta şirketi, yangın sigortasına ilişkin herhangi bir sorumluluk üstlenmek durumunda değildir ve sigorta anlaşmasını 8 gün içerisinde feshedebilir. Bu durumun gerçekleşmemesi adına, yapılan sigortanın yeni hak sahibine devri 15 gün içerisinde sigorta şirketine mutlaka bildirilmelidir.

  Benzer bir durum, sigortalının ölümü halinde de geçerlidir. Sigortalının ölümü durumunda, yangın sigortasının yeni hak sahibine devredilmesi sağlanmaktadır. Sigorta şirketi, sigortalının ölümü halinde bilgilendirilmeyi talep ediyorsa, bu bilgilendirmeyi talep edilen zaman çerçevesinde gerçekleştirmek gerekmektedir.

  Yangın Sigortası Neleri Kapsar?

  Yangın poliçelerinin bazı standart teminatları bulunmaktadır.

  Bu teminatlar ise;

  • Terör
  • Yağma
  • Yanardağ püskürmesi
  • Deprem
  • Su baskını
  • Sel
  • Yer kayması
  • Kötü amaçlı halk hareketleri
  • Kargaşa
  • Grev
  • Fırtına
  • Kar ağırlığı
  • Deniz, hava veya kara taşıtlarının sigortalı mülke çarpması gibi ek bazı tehlikeler de risk sınıflandırmasına dahil ediliyor.

   

  Yangın sigortasını firmamızın anlaşmalı olduğu sigorta firmaları ile gerçekleştirerek listelenen bu olası risklerden doğan zararlardan korunabilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketinizle yapacağınız ek sözleşme teminatları dahilinde antika, koleksiyon, tablo veya halı gibi özel varlıkların da teminatlara dahil edilmesini sağlayabilirsiniz.

  Yangın Sigortası İçin Gerekli Belgeler?

  Yangın sigortasının kapsamında olası hasarların gerçekleşmesi durumunda sigortalı mülk sahibinden belirli belgeler sigorta şirketleri tarafından talep edilmektedir.

  Bu belgeler arasında;

  • Mevcut olması halinde itfaiye raporu,
  • Yine mevcut olması halinde resmi makamlarca düzenlenen belgelerin asılları,
  • Polis birimlerince tutulan görgü tanığı ve ifade tutanaklarının asılları,
  • Onarım faturaları veya teklifleri,
  • Savcılık iddianamesi ya da savcılık tarafından verilen takipsizlik kararının aslı,
  • Muhteviyat hasarlarında faturalar veya kayıt tutanakları,
  • Zararın belirtildiği talep yazısı,
  • Sigortalı mülk bir konut ise kira ve tapu sözleşmesi,
  • Sigortalı mülk bir iş yeri ise kira, tapu sözleşmesi ve vergi levhası kopyası,
  • Eksper gönderilmeyen hasar durumlarında, hasar gören kıymetlerin resimleri,
  • Rüculu hasar durumlarında imzalı ibraname,
  • Fırtına hasarlarında hasarın durumu, meteoroloji raporu ve sigortalının beyan yazısı,
  • Hırsızlık sonucunda oluşan hasarlarda sigortalının polis merkezine yaptığı başvuruya ilişkin zapt tutanağı yer almaktadır.

   

  Firmamızın anlaşma içerisinde olduğu sigorta şirketlerince talep edilen belgelerin genel listesi bu şekildedir. Bazı sigorta firmalarında talep edilen başka belgeler de bulunabiliyor. Bu belgeleri firmamızla iletişime geçerek detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

  Yangın Sigortası Fiyatları?

  Yangın sigortalarında, ilk adımda fiyatların sigorta firmaları arasında değiştiğinin altını çizmemiz gerekiyor. Ayrıca bu sigortalara firmamız aracılığıyla başvurduğunuz zaman sigorta yönetimi ve sigorta başvuru işlemlerinizde farklı fiyat almanız da söz konusu olabiliyor.

  Bu nedenle firmamız aracılığıyla yapacağınız yangın sigortası başvurularınızın daha ucuz maliyetli olacağını söyleyebiliriz. Ucuz yangın sigortası araştırması yapıyorsanız, firmamız tarafından sizlere sunulan çözüm ortaklıklarını inceleyebilirsiniz.

  Firmamızın yangın sigortası kapsamında anlaşma içerisinde bulunduğu farklı sigorta şirketleri bulunmaktadır.

  Allianz, Mapfre, Aksigorta, HDI Sigorta, Eureko Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Axa Sigorta ve Groupama şirketleriyle olan anlaşmalarımız sizlere en uygun fiyatlı yangın sigortalarını sunmamız konusundaki temellerimizi oluşturuyor. Bu şirketlerin bazı poliçe anlaşmalarında konutlara ve iş yerlerine paket poliçe uygulamaları da bulunmaktadır. Böylelikle hem konut hem de iş yeriniz için paket poliçe kapsamında yangın sigortası yaptırabilme şansınız olacaktır.

  Çözüm ortaklıklarımızdan yararlanarak, en uygun fiyatlı ve en kapsamlı yangın sigortası seçeneklerimizden faydalanma imkanına sahip olabileceksiniz. Sigorta yönetimi, risk yönetimi ve hasar yönetimi konularında verdiğimiz hizmetler sizlere doğru fiyatlar ile doğru sigorta şirketlerinden en iyi hizmetleri alma konusunda yol gösterecektir. Resmi web sayfamızdaki ‘Hızlı Teklif Al’ seçeneğimizle yangın sigortalarına ilişkin fiyatlarımızı şimdi öğrenebilirsiniz.