ANINDA TEKLİF AL

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...

 • 0 (212) 631-0066

  Tarım Sigortası

  Yazı Boyutu

  Çiftçilerin ve üreticilerin desteklenmesini amaçlayan bir sigorta türü olan tarım sigortası, iklim koşullarından veya doğal afetler sonucunda görülen zararın da en aza indirilmesini içermektedir.

  Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından yönetimi gerçekleştirilen tarım sigortalarında, merak ettiklerinizi cevaplandırmak ve sigorta işlemlerinizde destek sunmak amacıyla firmamız Kar Grup Sigorta ile çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

  Tarım Sigortası Nedir?

  Birçok kişinin merak ettiği sorulardan ilki olan tarım sigortası nedir sorusuyla başlayacak olursak, tarım sigortasının temelde üretici ve çiftçileri destekleyen bir sigorta türü olduğunu söyleyebiliriz. Tarım sigortası yaptıran bir üretici, doğal afet veya iklimsel şartlarda görebileceği olası zararları bu sigorta aracılığıyla karşılayabilmektedir. Ayrıca tarım ve orman işçileri, Ek 5 adı verilen tarım sigortasına prim ödemesi gerçekleştirerek emekli olabiliyorlar.

  Tarım sigortası, Türkiye’de TARSİM tarafından denetlenmekte ve yönetilmektedir. Oluşumun temel amacı üreticileri desteklemek ve olası zararların minimuma indirgenmesini sağlayabilmektir. Tarım sektörünün riskli bir girişim olmasından ötürü, devlet desteğiyle ve TARSİM aracılığıyla üreticiler ve çiftçiler bu sigortadan yararlanabiliyorlar.

  Devlet destekli tarım sigortalarını yaptırabilmeniz için, TARSİM bünyesindeki sigorta acenteleriyle çalışmalısınız. Kuruluşun resmi internet sitesinde bu sigorta acentelerinin kapsamlı bir listesine yer veriliyor.

  Tarım sigortası ürünleri, üreticinin ihtiyacına göre çeşitli şekillerde oluşturulmuştur.

  TARSİM tarafından oluşturulan bu ürünlerin arasında;

  • Bitkisel ürünler sigortası,
  • Sera sigortası,
  • İlçe bazında kuraklık verim sigortası,
  • Küçükbaş hayvanlar için hayat sigortası,
  • Büyükbaş hayvanlar için hayat sigortası,
  • Su ürünleri için hayat sigortası,
  • Kümes hayvanları için hayat sigortası,
  • Arıcılık ve arı kovanları sigortası yer alıyor.

  Bu tarım sigortası ürünleri hakkında daha detaylı bilgi almak ve tarım sigortası tekliflerimizi hemen öğrenmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

  Tarım Sigortası Şartları Nelerdir?

  TARSİM tarafından oluşturulan tarım sigortası belirli kapsamlara yer veriyor.

  Bunları ele alacak olursak;

  • Fırtına ve sel gibi doğa olayları,
  • Yangın,
  • Kümes hayvanlarının doğal afet kaynaklı nedenlerden ötürü hastalanması,
  • Yaralanmalar,
  • Böcek sokması,
  • Zehirlenmeler,
  • Güneş çarpması gibi tüm durumları kapsadığını görebiliriz.

  Kısaca derlersek, üreticilerin veya çiftçilerin sağlık durumlarını ve üretimlerini etkileyen her türlü durum, tarım sigortalarının kapsamında yer alıyor.

  Ek 5 tarım sigortasında emeklilik yaşı, emekli olma şartları ve bu sigorta için istenen belgeleri merak eden pek çok insan bulunmaktadır. Ek 5 tarım sigortasında emekli olma yaşı 1999-2008 tarihleri arasında çalışanlar için en az 7.000 gün prim ödemesi ile erkeklerde 60 ve kadınlarda 58’dir. 2008 sonrasında işe başlayanlar için prim ödeme günü en az 7.200 gündür. Emeklilik yaşı aynıdır.

  Başvuru belgeleri arasında hizmet akdi ve süreksiz çalışan giriş bildirgesi yer almalıdır. Bu belgelerin muhtarlıklarda, il ya da ilçe tarım müdürlüklerinde onaylanmasının ardından kimlik fotokopiniz ile Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

  Tarım Sigortası Yapan Firmalar Hangileridir?

  Doğru sigortacılık hizmetlerini alabilmek için, öncelikle çalışmak istediğiniz sigortacılık kurumunu yakından tanımanız gerekmektedir. Kar Grup Sigorta olarak konusunda deneyimli uzmanlarla birlikte bireysel ve kurumsal sigortacılık işlemlerinize ilişkin çözümlemeler üretiyoruz.

  Sektördeki 10 yıllık deneyimimizle birlikte birçok memnun müşteriye sahibiz ve doğru tanımlamalar ve analizler ile yapılan çalışmalarımızla hem bireysel hem de kurumsal sigortacılık ihtiyaçlarınızda yanınızda oluyoruz.

  Bir tarımsal işletmeye sahipseniz veya üretici kategorisinde yer alıyorsanız, yürütmekte olduğunuz işlerde olası risklere karşı güvence altında olmayı istersiniz. Firmamız sizlere bu güvenceyi sektördeki deneyimleriyle birlikte sunarken, hasar değerlendirmesi ve risk yönetimlerini sizler için gerçekleştirerek yapılacak çalışmaları belirliyor.

  Bu çalışma süreçlerinde, üretimlerinize ilişkin iyileştirme çalışmaları da tarafımızdan gerçekleştiriliyor. Çalıştığımız sigorta şirketleriyle olan işbirliğimiz sayesinde, en uygun kapsamlara sahip olan sigorta çözümlemelerini bizim aracılığımızla bulabilirsiniz.

  Devlet destekli yaptıracağınız bir tarım sigortasını, firmamız aracılığıyla AkSigorta, Allianz, Mapfre Genel Sigorta, HDI, Axa Sigorta, Groupama, Ergo Sigorta, Eureko Sigorta ve Sompo Japan Sigorta şirketleri ile yaptırabilirsiniz. Bu sigorta acenteleri TARSİM üyesi şirketlerdir ve devlet destekli tarım sigortanızı firmamızın çözüm ortaklığıyla belirtilen acenteler üzerinden hemen yaptırabilmeniz söz konusudur.

  Tarım Sigortası Ne İşe Yarar?

  Tarım sigortası, bir üreticinin veya çiftçinin ürünlerini ve üretimini koruyabilmesinin en temel yolu olarak görülmektedir. Uygun tarım sigortası yaptıran bir üretici, hem ürünlerini koruma altına alır, hem de olası kaza ve afetler sonucunda aldığı zararın sigorta tarafından karşılanmasını sağlayabilir.

  Tarım sigortası yaptırmanın önemi kadar, tarım sigortasının sizlere hangi durumlarda ödenek yardımı yapacağı konusunda bilgilenmek de önemlidir. Bahsi geçen üretimi ve üreticinin sağlık ve yaşam koşullarını tehdit eden hemen hemen her koşul tarım sigortasının kapsamında yer alıyor. Bu sayede üretiminizi, işçilerinizi, hayvanlarınızı ve kendinizi koruma ve güvence altına almak adına tarım sigortası yaptırmanız önemlidir.

  Tarım sigortası kapsamında üretimlerinizde bazı standartlar göz önünde bulundurulmaktadır.

  Buna göre;

  • Yapılan hayvan yemliklerinin ve hayvan yaşam alanlarının temiz tutulması ve bakımının düzenli yapılması gerekmektedir.
  • Hayvanların bakımları ehil olan kişilerce gerçekleştirilmelidir.
  • Yem stoklarının yeterliliği denetlenmektedir.
  • Hayvanlara yapılan aşılamaların zamanında yaptırılması ve hastalıkları önleyici tedbirlerin alınması gerekmektedir.
  • Üretilen tarım ürünlerinin düzenli takibi yapılmalıdır ve ürünlerde gereken ilaçlamalar gerçekleştirilmelidir.
  • Tarım ürünlerinin uygun ortamlarda üretildiklerinden emin olunmalıdır. Uygun ortam oluşturmak için sera gibi alanlar tercih edilebilir.

  Tarım sigortası kapsamında uyulması gereken bu durumlarda herhangi bir kusur tespit edildiği zaman, tarım sigortasını yaptırdığınız kurumun kusurların devamı halinde sözleşmenizi feshedebileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

  Tarım Sigortası Fiyatları?

  2019 senesindeki asgari ücret tutarlarının belirlenmesinin ardından, Ek 5 tarım sigortasında da sigorta sahibi olan üretici ve çiftçilere ödenecek yeni tutarlar belirlenmiştir. Buna göre en düşük 764,96 TL tutarında olan Ek 5 tarım sigortası primleri, en yüksek 5,737,21 TL olarak belirleniyor.

  Ek 5 tarım sigortasının kapsamlarına da kısaca değinecek olursak, bu sigorta süreksiz çalışan yani gündelik veya mevsimlik işçilerin sigortalı olabilmeleri için 2011 senesinde Genel Sağlık Sigortası kapsamına eklenen bir madde ile yürürlüğe konulmuştur. Ek 5 tarım sigortası, orman ve tarım işçilerinin yapacakları prim ödemeleriyle birlikte emekli olmalarına imkan tanıyan bir sistemi de beraberinde getirmiştir.

  Ek 5 tarım sigortası ile prim ödemelerinin gün sayısı ve prim ödemesi yapılan yıllar gibi faktörler göz önünde bulundurularak emekli maaşı hesaplaması gerçekleştiriliyor. Buna göre 2000 yılından önceki hizmetlerde %80, 2008 senesinden sonraki hizmetlerde ise %40 oranında aylık bir emekli maaşına Ek 5 sigortası primi ödeyen çalışanlar hak kazanabiliyorlar.

  Devlet destekli olan bir tarım sigortası yaptırmak isteyen müşterilerimiz, çözüm ortaklığı kurduğumuz sigorta şirketleri aracılığıyla devlet destekli tarım sigortalarından yararlanabilirler. Sigorta firmalarının tarım sigortasına ilişkin fiyatlandırmalarını öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

  Tarım sigortasında sigorta yönetiminizi çalışacağınız sigorta şirketiyle gerçekleştirebilirsiniz. En uygun sigorta çözümlemelerini sunduğumuz Kar Grup Sigorta firmamızda, gelişen ihtiyaçlarınızın takibi sağlanarak size özel çözüm önerileri sunulmaktadır.

  Firmamız sigorta yönetiminin yanı sıra hasar yönetimi, risk yönetimi ve proje yönetimi hizmetlerini de sizlere sunmaktadır. Bu sayede siz ürünlerinizin ve üretiminizin takibini gerçekleştirirken, sigorta işlemlerinizi bizlerin deneyimli ellerine rahatlıkla teslim edebilirsiniz.