ANINDA TEKLİF AL

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...

 • 0 (212) 631-0066

  Dask

  Yazı Boyutu

  Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum göz önüne alındığında farklı doğal afetlerle karşılaşma risk oldukça fazladır. Bu doğal afetlerden biri ise en fazla mal ve can kaybına sebep olan depremdir. Depremden öncesi ve sonrası düşünülerek DASK yapılması ise kişinin lehine sonuçlar doğurur.

  DASK Nedir?

  DASK'ın açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu'dur. Bu kurumun kuruluş amacı zorunlu deprem sigortasını yapmak ve yönetmektir. Türkiye her an deprem riski ile karşılaşabilecek bir ülke olduğu için DASK büyük önem arz ediyor. Her bireyin mutlaka oturduğu bina, çalıştığı iş yeri için DASK yaptırması gerekir. DASK ile amaç insanların deprem sonrası hayatlarına maddi olarak kaldığı yerden devam edebilmeyi sağlamaktır.

  DASK Zorunlu Mudur?

  DASK 27 Eylül 2000 tarihinden itibaren 587 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile zorunlu kılınmıştır. Deprem sigortasının zorunlu kılınmasındaki amaç deprem sonrası meydana gelen kayıpları azaltmak ve maddi zararları telafi etmektir. Yaptırdığınız DASK sonucunda deprem ya da deprem sonrasında meydana gelen yangın, yer kayması, vb... nedenlerle meydana gelen maddi kaybınızın tutarı size nakit olarak ödenir.

  Deprem Sigortası Neden Gerekiyor?

  Türkiye bulunduğu fay hatlarından dolayı her an depremle yüz yüze gelebilmektedir. Bundan dolayı kişinin binasını maddi olarak teminat altına alabilmesi için DASK yaptırması gerekir. Yapılan DASK sayesinde deprem sonrasında oluşan maddi kaybınız belirlenir ve bir ay içerisinde size geri ödenir. Bu sayede maddi kaybınızın oluşmaması sağlanır. DASK yaparken neleri kapsar ve neler kapsam dışındadır bunlar iyi bilinmelidir.

  Devlet konut alan her birey için deprem sigortasını zorunlu yapmak için şöyle bir yol da izlemektedir. Eğer DASK yaptırmadıysanız evinizin doğal gaz, su, elektrik aboneliğini başlatamıyorsunuz. İlk adım olarak DASK yaptırmalısınız.

  DASK Neleri Kapsar?

  Yaptırdığınız sigortada binanız tamamı ya da binanızın belirli bölümleri teminat altına alınır.

  Şunlar ise ayrı ayrı veya bir arada teminat altındadır:

  - Temeller

  - Merdivenler

  - Koridorlar

  - Çatılar

  - Bacalar

  - Ana duvarlar

  - Bahçe duvarları

  - İstinat duvarları

  - Tavan ve tabanlar

  - Asansörler

  - Sahanlıklar

  - Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar

  Binanız tamamen ya da kısmi olarak afet sonrasında zarar görse de yaptığınız sigorta sayesinde binanız teminat altına alınır.

  Ancak şu gibi durumlarda ise teminat kapsam dışı olmaktadır:

  - Kar kaybı

  - Alternatif ikametgah ve iş yeri masrafları.

  - Enkaz kaldırma masrafları

  - İş durması

  - Kira mahrumiyeti

  - Her türlü taşınır mal, eşya ve benzerleri

  - Tüm bedeni zararlar ve vefat

  - Mali sorumluluklar ve benzeri başkaca ileri sürülebilecek diğer bütün dolaylı zararlar

  - Manevi tazminat talepleri

  - Depremden bağımsız olarak, binanın kendi kusurlu yapısı nedeniyle zamanla oluşmuş zararlar

  Deprem sigortası yaptırmadan önce poliçenizi dikkatli okuyunuz. Hangi durumlarda teminatı alırsınız, DASK neleri kapsar gerekli bilgiye sahip olmalısınız.

  Kar Grup Sigorta olarak bu sektörde adımızda müşteri memnuniyeti, uygun teklif fiyatları ile bahsettirmekteyiz. Sigortasını yaptığımız müşterilerimize gerekli tüm bilgilendirmeler uzman personelimiz tarafından yapılmaktadır. Afet durumunda ise mağduriyet yaşanmaması için müşterilerimize gerekli yönlendirmeler ve nakit teminatı yapılmaktadır.

  Ancak bazı binalar ise DASK kapsamı dışındadır.

  Bu binalar ise şunlardır:

  - 9/11/1983 tarihli ve 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununa tâbi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız bölümler,

  - Tamamı ticari veya sınai amaçla kullanılan binalar,

  - Köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar,

  - Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar,

  - Projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar,

  - Yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalar,

  - Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar."

  Deprem sigortasının kapsadığı ve kapsam dışı bıraktığı binalar yönetmelik ile belirlenmiştir. Ancak yönetmelikte geçen bazı binalar(köylerde bulunan binalar, ticari-sinai amaçlı binalar) için ihtiyari deprem sigortası yapma imkanı bulunmaktadır.

  DASK yaptırdığınız zaman oluşan bir deprem sonrasında sizlere bir azami teminat limit ödenmektedir. Bu azami limit teminatı her yıl değişmektedir. En son güncel teminat ise 7 Eylül 2019 da 215 Bin TL olarak belirlenmiştir.

  Azami teminat limiti belirlenirken yıkılan binanın tekrar yapılma maliyeti baz alınır. Eğer belirlenen azami teminat limiti sizin masrafınızı karşılamıyorsa özel şirketlerden de sigorta yaptırmanız mümkündür. Bu konuda ilk olarak yapmanız gereken şey deprem sonrasında hasar tespiti yapabilmesi için sigorta firmanıza bilgi vermeniz gerekmektedir.

  DASK Yenileme Nasıl Yapılır?

  Zorunlu deprem sigortasını yaptırmak oldukça kolay bir işlemdir. Sadece bir kaç dakikanızı ayırarak yaptırdığınız sigortaya karşılık deprem sonrası geleceğiniz teminat altına alınmaktadır. Zorunlu deprem sigortası yaptırdığınız zaman yapılan sigorta bir sene için geçerlidir. Bir sene sonunda ise sigortanızın yenilenmesi gerekir. Firma olarak müşterilerimizin sigortalarını takip edip, zamanı bitmek üzere olan sigortalar hakkında bilgilendirme yapmaktayız. DASK yapmak için gerekli evraklar ise şunlardır:

  Sigortalının gerekli bilgileri;

  * Adı

  * T.C. Kimlik Numarası

  * Adresi

  * Cep Telefonu

  * Telefonu

  Vergi Kimlik Numarası (Tüzel Kişiler için)

  Sigortalı kendisi ile ilgili gerekli bilgileri aslına uygun bir şekilde vermelidir. Sonrasında ise bina için gerekli bilgileri vermelidir.

  Bu bilgiler ise şunlardır:

  * Açık Adresi

  * Tapu Bilgileri

  * Yapı Tarzı

  * Toplam Kat Sayısı

  * Hasar Durumu

  * İnşa Yılı

  Bu bilgileri sigortacınıza doğru bir şekilde vermeni gerekmektedir. Çünkü DASK yapılırken beyanlar esas alınır ve ona göre yapılır.

  Poliçesini her yıl yenileyen bireyler yenileme indirimi de almaktadır. Bunların yanı sıra inşaat ruhsatı tarihine göre ve binadaki konutların hepsinin yapılması takdirinde de indirimler uygulanmaktadır. Bu indirimlerin her birinden ayrı ayrı faydalanılma imkanı vardır. Firmamızdan yaptığınız sigorta poliçelerinize bu indirimler uygulanmaktadır.

  ​​​​DASK Sigortası Fiyatları?

  DASK sigortasını sektörde birçok sigortacı yapmaktadır. DASK sigortasını yaptırabilmek için sigortacı ile aynı şehirde ikame etmenize gerek yoktur. Sigortacınıza yeterli bilgileri verdiğiniz takdirde deprem sigortanızı yapar.

  Kar Grup Sigorta olarak müşterilerimize bir telefon kadar yakınız. İster İstanbul Eyüp'de bulunan firmamıza gelerek, isterseniz internet üzerinden sigortanızı yaptırabilirsiniz. Firma olarak araç, konut, iş yeri, hayat ve sağlık sigortası yapmaktayız. Bunların yanı sıra müşterilerimize bireysel emeklilik hizmeti de sunmaktayız. Sigorta poliçelerinizi yapmamız için bizi sistemdeki numaradan arayarak ya da numaranızı bırakın biz arayalım hizmeti ile gerekli bilgileri verip, teklif almanız mümkündür. Müşterilerimizin bütçeleri düşünülerek farklı içeriklerde, farklı fiyatlarda teklif alma imkanımız bulunmaktadır.

  Deprem sigortası, her müşterimizin can ve mal güvenliği için yaptırması zorunludur. Deprem sigortası yaptırmak istediğinizde sabit bir fiyatımız yoktur. Çünkü deprem sigortası binanın bulunduğu deprem risk bölgesine göre, meskenin brüt yüz ölçümüne göre ve binanın yapı tarzına göre fiyat değişebilir.

  Teminat altına alınan bina ve bina tamamlayıcılarına, poliçenin içeriğine, ek hizmetlere göre farklı teklif fiyatları oluşturulmaktadır. Zorunlu olan deprem sigortasını herkesin yaptırabilmesi için prim tutarını tüm vatandaşların ödeyebileceği seviyede tutulmaya gayret edilmektedir. Sizler ise oluşturduğumuz tekliflerden birini seçebilirsiniz.